Medvěděv je přesvědčený, že země čelí bezprecedentnímu tlaku kvůli komplikovanému stavu světového hospodářství, diplomatickému klimatu a domácím strukturálním potížím. Prioritou vlády je podle něj minimalizovat ekonomický dopad sankcí.

KOMENTÁŘ DNE:

Jak probíhá Zemanova prezidentská nekampaň - se svoláním první schůze Sněmovny čekal až do nejzazšího možného termínu, vláda tak nejspíš požádá o důvěru až těsně před prvním kolem prezidentských voleb, píše Jiří Pehe. Čtěte zde >>

Poslancům řekl, že Rusko bude se svým energetickým exportem trvat na férovém přístupu k zahraničním trhům. Pokud to bude nutné, Moskva se obrátí s žádostí o právní kroky či arbitráž na Světové obchodní organizace (WTO).

Rusko již v polovině dubna oznámilo, že uvažuje o žalobě na Spojené státy u WTO kvůli americkým sankcím, které zasáhly ruské banky. Finanční domy následně čelily vlně vybírání vkladů.

USA a EU v březnu uvalily sankce na vybrané ruské a krymské činitele kvůli ruské anexi ukrajinského Krymu. Západ i Kyjev označují anexi za nelegální a neuznávají ji.