„Slovenská policie oslovila české kolegy, aby prošetřili, do jaké míry vedly stopy nelegální spolupráce do České republiky,“ řekla Baloghová. Vyšetřovatel na Slovensku obvinil jednoho Slováka a tři Vietnamce, s trvalým pobytem na Slovensku. Hrozí jim sedm až deset let vězení. „Na jednoho z nich byla uvalena vazba v České republice, další si odpykává trest za jiné obvinění v Itálii,“ uvedla Baloghová.

Ilegální migranti byli vybaveni falešnými doklady, s nimiž přiletěli do Vídně. Zde si je převzal český člen skupiny a převezl do Bratislavy. Ze Slovenska následně běženci odcestovali do České republiky, nebo byli umístěni v obci v okresu Zlaté Moravce. „Po jejich ubytování a zinkasování peněz je dopravili do Francie, do Německa i do jiných členských států Evropské unie,“ dodala Baloghová.

Dalším způsobem nelegálního výdělku této skupiny bylo převádění vietnamských emigrantů z Rumunska a Bulharska do Maďarska, odtud na Slovensko a následně do dalších zemí EU.

Na Slovensku loni odhalili osm případů organizovaného převaděčství a v té souvislosti obvinili 45 osob. Členové převaděčských skupin se obohatili o 2,3 miliónu eur (63 miliónů Kč).