V Migielnici působili čtyřicetiletý Jecak K. a šedesátiletý Janusz K. od začátku prosince. Před jejich příjezdem na místní faru zavolal člověk vydávající se za varšavského arcibiskupa, kardinála Kazimierza Nycza, který chtěl, aby dvojici dali veškerou podporu, uvedla televize TVN 24.

Falešným kněžím poskytli na faře nejen ubytování, ale dokonce je nechali konat bohoslužby a také tam působili jako zpovědníci. Mohli též žehnat věřícím v jejich domech. Policie je zadržela, když zrovna sloužili mši.

„Dvojice falešných kněží se seznámila ve vězení, kde si odpykávali tresty za finanční podvody. Jsou psychologicky mimořádně schopní a svým rafinovaným přístupem dokázali získat od lidí, co chtěli,“ uvedla mluvčí policie Alicja Sledzionová. Dodala, že podvodů se dopustili na padesáti farnostech ležících na území celého Polska.

Její slova potvrzuje i 42letá věřící z Mogielnice Barbara Siedlická: „Byli mimořádně oblíbení a vzbuzovali ve věřících neobyčejnou důvěru. Na každého si našli čas a s každým rádi promluvili. Nikoho ani nenapadlo, že jde o velké podvodníky“.

Muži už byli obviněni z podvodu a podle mluvčí policie je jen otázkou času, kdy zase skončí za mřížemi.