Novinářku přepadli nedaleko Kyjeva několik hodin po té, co byl zveřejněn její článek o majetkových poměrech vysokých vládních činitelů.

Čtyřiatřicetiletá žena, která vystupovala i při nynějších protestních mítincích opozice v hlavním městě, na policii vypověděla, že krátce po půlnoci jejímu autu zatarasil cestu jiný vůz a skupina neznámých mužů jí rozbila zadní okno.

„Potom ji vytáhli ven z auta, zbili ji a pak nechali ležet v příkopu,” uvedla ukrajinská policie. Na místě ležela několik hodin. Novinářka má podle listu Ukrajinska Pravda otřes mozku, zlomený nos a četné pohmožděniny. Opoziční aktivisté uvedli, že Čornovilová je na jednotce intenzivní péče.

Ukrajinská novinářka Tětjana Čornovilová při demostracích buší na střechu policejního antonu

Ukrajinská novinářka Tětjana Čornovilová při demonstracích buší na střechu policejního antonu.

FOTO: Andrew Kravchenko, ČTK/AP

Policie ale neupřesnila, zda útočníci Čornovilovou také okradli. Podle listu pracuje s několika vyšetřovacími variantami. „Nevylučujeme, že to souvisí s profesí Čornovilové,” řekl Oleg Tatarov z ministerstva vnitra. Nevyloučil však, že mohlo jít o autonehodu nebo údajně také o provokaci. Neuvedl ale, kdo by za ní mohl stát.

Demonstranti před ukrajinským ministerstvem s fotografií zbité novinářky

Demonstranti před ukrajinským ministerstvem s fotografií zbité novinářky

FOTO: Reuters

V Kyjevě se konají od konce listopadu velké demonstrace. Opozice protestuje proti tomu, že prezident Viktor Janukovyč na poslední chvíli odmítl podepsat asociační dohodu s Evropskou unií. Nelíbí se jí také, že místo toho přijal nabídku ekonomické pomoci z Ruska.