Bývalý ropný magnát řekl, že v ruských věznicích je nadále nespravedlivě zadržováno mnoho politických vězňů, a vyzval západní politiky, aby to měli na zřeteli při setkáních s prezidentem Vladimirem Putinem.

"Nechci být vnímán jako symbol toho, že v Rusku už nejsou další političtí vězni," upozornil Chodorkovskij. "Chci, abyste mě brali jako symbol toho, že úsilí občanské společnosti může vést k propuštění lidí, jejichž propuštění nikdo neočekával," prohlásil.

Chodorkovskij dále řekl, že nevěří ujištěním Kremlu, že se smí bez obav vrátit do Ruska. Není prý zaručeno, že by pak mohl ze země znovu vycestovat. Po propuštění prý neměl jinou možnost než Rusko opustit.

Chce se stáhnout do ústraní

V budoucnosti se chce zaměřit na působení ve veřejném životě, ale zdůraznil, že "boj o moc" není nic pro něj. Už před tiskovou konferencí Chodorkovskij vybraným novinářům podle agentury DPA také řekl, že nebude financovat ruskou opozici a nechce být v budoucnu "sponzorem politických stran". "Opozice teď nemá dobré vyhlídky, ale jsou mnohem lepší než před deseti lety," prohlásil.

Nedělní tisková konference se uskutečnila v prostorách Muzea berlínské zdi, kde je známému ruskému vězni věnována zvláštní expozice. Místnost byla plná novinářů a mnoho minut trvalo, než organizátoři tiskové konference žurnalisty usadili.

Chodorkovskij před novináře přišel v tmavém obleku, bílé košili a decentně modré kravatě a chvílemi hemžení kolem své osoby sledoval s pobaveným úsměvem.
Ve svém prohlášení na úvod tiskové konference však poděkoval také právě novinářům za to, že svou prací přispěli k jeho omilostnění.

Ocenil také podporu, které mu lidé vyjadřovali na Facebooku a Twitteru, které, jak zdůraznil, před deseti lety, kdy nastupoval do vězení, ještě neexistovaly.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Chodorkovskij se v Berlíně setkal se svými rodiči. Zdroj: Reuters