Jihoafrický server Eyewitness News v neděli uvedl v článku Jak nereagovat na Madibovu smrt (Madiba je Mandelovo kmenové jméno), že zatímco lidé na celém světě vzdávají čest Mandelovu odkazu, objevily se i politické trapasy. Zatímco prezidenti USA a Francie Barack ObamaFrancois Hollande se zúčastní 15. prosince Mandelova pohřbu v jeho rodném Qunu, českému premiérovi Jiřímu Rusnokovi Mandelova smrt přišla nevhod a dával najevo, že se mu nikam nechce a byl by radši, kdyby tam jel prezident Miloš Zeman.

Rusnok se ocitl v článku po boku šerifa Ricka Clarka z okresu Pickens v Jižní Karolíně, který odmítl kvůli Mandelovu úmrtí stáhnout vlajku, i když to nařídil prezident Obama. Uvedl, že v JAR by mu to nedělalo problémy, ale že podle něj by tato čest měla být vyhrazena lidem, kteří vykonali něco pro USA.

Video

Premiér Rusnok o cestě na pohřeb Nelsona Mandely. Zdroj: ČT24

List Daily Mail zase srovnal Rusnokův postoj s přístupem britské královny Alžběty II., která se také pohřbu neúčastní, neboť dlouhý let by podle lékařů neprospěl jejímu zdraví. Do JAR ale pojede princ Charles jako zástupce dvora a premiér David Cameron. Královna uctí Mandelovu památku na mši ve  Westminsteru.

Praha do JAR vysílá ministra zahraničí Jana Kohouta, který se zúčastní úterního rozloučení s Mandelou v Sowetu a o den později uctí jeho památku v Pretorii, v místě prezidentské kanceláře, kde bude Madibovo tělo vystaveno do pátku. [celá zpráva]

Slováci píší o ostudě

Pozornost nahrávce věnovala i agentura AP, která se ale zdržela jakýchkoliv komentářů. Připomněla však, že Mandela navštívil v roce 1992 Československo a že jak Havel, tak Mandela byli vězněni kvůli odporu vůči režimu ve svých zemích.

O Rusnokově faux pas informovala i německá agentura DPA a slovenský bulvární server Topky.sk, který přinesl přepis rozhovoru i s videem, hovoří o ostudě: „Premiér Jiří Rusnok vyvolal značný skandál, když se pokoušel zuby nehty bránit letu na pohřeb Nelsona Mandely,” píše server.

Agentury zmiňují i Rusnokovu omluvu. [celá zpráva]