„Jsme dohodě blíže než kdykoli předtím,“ prohlásil Lajčák v pondělí v Praze.

Lajčák současně varoval, že euroatlantické vztahy právě procházejí krizí důvěry, což je mimo jiné důsledkem afér kolem exagenta amerických tajných služeb Edwarda Snowdena, který upozornil na špiclování Evropanů ze strany NSA.

Vicepremiér upozornil, že v poslední době navštívil USA dvakrát a byl překvapen nízkým zájmem Washingtonu o zahraniční politiku. „Nikdy jsem nezažil USA tak zahleděné do sebe jako právě teď,“ prohlásil.

K obnovení vzájemné důvěry je podle něj potřeba především obnovení intenzívního dialogu, především ve formě summitů EU-USA.

Musíme být jednotní

Pro euroatlantické společenství bude podle Lajčáka mimořádně důležitý vývoj v arabském světě. V zemích, které zasáhlo tzv. arabské jaro, se podle něj nestřetává levice a pravice jako v Evropě, ale umírněnější a radikální síly. USA a EU by se v těchto oblastech měly výrazně angažovat, udržovat otevřenost tamních politických systémů či intenzívně komunikovat s nevládním sektorem.

Ministr zdůraznil, že klíčem pro řešení konfliktů je jednota mezinárodního společenství, což se podle něj prokázalo při řešení situace kolem syrského chemického arzenálu či při hledání dohody o íránském jaderném programu.