Výhrůžná videa zasílaná přes internet nejsou na severu Kavkazu žádnou zvláštností, píší ruské servery. Jen část z nich se dostane na veřejnost, především v případě islamistických vzkazů teroristického bosse Doku Umarova nebo jeho spolubojovníků.

Videa zobrazující maskované bojovníky se samopaly v rukou ale poměrně běžně dostávají i severokavkazští podnikatelé, u nichž pak kriminálníci vybírají "islámské daně".

Jejich praktiky převzali školáci, a to včetně náboženské terminologie, kterou bojovníci za "kavkazský emirát" s oblibou používají. "Chci v žákovské knížce jen samé jedničky, Alláh ti buď milostiv," žádá v jednom z videí chlapec, který v ruce třímá plastovou pistoli. "Jestli to do pěti dnů nezařídíš, nejdřív zabiju tvé příbuzné, a pak si dojdu pro tebe," prohlašuje pevným hlasem.

Peníze a motocykl, nebo život

Výhrůžné vzkazy nedostávají jen učitelé. "Ve jménu Boha milostivého a milosrdného, žádám dva milióny rublů a motocykl," uvádí ve svém vzkazu jiný chlapec, který se obrací na jednoho ze sousedů. "Zabiju nejdřív tvého bratra, a jestli peníze nedostanu, vyřídím si to i s tebou," tvrdí.

Podle ruské policie není důvod k vážnějším obavám. Nikdo z učitelů podle mluvčí policistů v dagestánské Machačkale o ochranu zatím nepožádal. "O videích v internetu víme, je to velmi smutné. Spíš než prohřešek dětí je to ale chyba dospělých," řekla ruskému serveru mluvčí Indira Agajevová.