„Je to strašné, stále vynášejí další oběti. Vypadá to tady jako na hřbitově,“ popsal starosta Lampedusy Giusi Nicolini přístaviště, kde záchranáři pracovali. Ti museli začít těla skladovat v hale místního letiště, protože v márnici už nebylo místo.

„Není to jen italská tragédie, nýbrž evropská. Lampedusa musí být brána jako výspa Evropy, ne jen Itálie,“ komentoval událost ministr vnitra Angelino Alfano.

Dodal, že 35letý Tunisan, který loď kormidloval, skončil ve vazbě. „V dubnu byl z Itálie vyhoštěn,“ poznamenal Alfano.

Část migrantů se podařilo zachránit.

Část migrantů se podařilo zachránit.

FOTO: Nino Randazzo/ASP press office/Handout, Reuters

Dvacet metrů dlouhá loď vezla na 500 migrantů převážně z Eritrey a Somálska. Vyplula z libyjského přístavu Misuráta. Potopila se jen necelý kilometr od pobřeží poté, co lidé na ní založili ohně, aby na sebe Italy upozornili. Víc než 150 lidí se podařilo zachránit, 113 dalších bylo nalezeno mrtvých a po víc než 200 jiných se stále pátrá.

Těla utonulých afrických migrantů

Těla utonulých afrických migrantů

FOTO: Antonio Parrinello, Reuters

Tragédie je tak největší od roku 1996, kdy u sicilského městečka Portopalo di Capo Passero utonulo 283 přistěhovalců z jižní Asie.

Lampedusa

Lampedusa

FOTO: David Ryneš, Yahoo Maps

Většinou přelidněné lodě s migranty z Afriky a Blízkého východu přirážejí k břehům na jihu Itálie bezmála denně. Jen za letošek tam připlulo víc než 30 tisíc lidí. Ve čtvrtek také dorazila loď s běženci do sicilských Syrakus, na palubě byly dvě stovky lidí.

Také u Sicílie se počátkem týdne utopilo 13 migrantů.