Právě předčasným volbám se bude pravděpodobně snažit prezident Napolitano vyhnout. Podle BBC naznačil, že se pokusí dohlédnout na vytvoření nové vládní koalice, aniž by musely být vyhlášené volby.

Berlusconiho ministři oznámili rozhodnutí odejít z vlády jen několik dní před tím, než bude senátní imunitní výbor hlasovat o vyloučení bývalého premiéra z horní komory kvůli tomu, že byl odsouzen ke čtyřletému vězení za daňové úniky.

Letta: Berlusconi lže

Sám Berlusconi v sobotu vyzval své ministry k rezignaci. Obhajoval to rozhodnutím vlády zvýšit daň z přidané hodnoty.

Italský premiér Enrico Letta

Italský premiér Enrico Letta

FOTO: Tony Gentile, Reuters

Premiér Letta ale jeho prohlášení označil za „obrovskou lež“, kterou se podle předsedy vlády Berlusconi snaží ospravedlnit odchod svých ministrů. Podle Letty je to bláznivý a nezodpovědný krok, který má jen uspokojit Berlusconiho osobní zájmy.

Další politickou krizi si Itálie nemůže podle analytiků dovolit. Volby by zabrzdily důležité reformy třetí největší ekonomiky eurozóny, která se potýká s recesí, obrovským veřejným dluhem a velkou nezaměstnaností mládeže.

Bývalý premiér Silvio Berlusconi (se slunečními brýlemi) v senátu

Bývalý premiér Silvio Berlusconi (se slunečními brýlemi) v senátu

FOTO: Remo Casilli, Reuters

Berlusconimu v srpnu soud potvrdil čtyřletý trest vězení za daňové úniky v mediální společnosti Mediaset, kterou vlastní. Tři roky mu ale umazala amnestie z roku 2006. Zbytek trestu si expremiér může odpykat v domácím vězení nebo veřejně prospěšnými pracemi. [celá zpráva]