Šéf ÚPN Ondrej Krajňák označil za morální problém, že bývalí příslušníci komunistické Státní bezpečnosti mají dodnes výrazně lepší podmínky než jejich oběti.

Naši trýznitelé šli do důchodu z první kategorie. politický vězeň z 50. let Jozef Baník

„Podnět jsme doručili poslaneckému klubu strany Směr-sociální demokracie, který má v parlamentu většinu a reálnou šanci návrh prosadit. Pokud bude jeho schválení vyžadovat širší podporu, jsme připraveni oslovit i další strany,“ cituje deník Sme Krajňáka.

„Byli by odškodněni ti, kdo trpěli v období nesvobody. Mnozí trpí zdravotně a materiálně i dnes – na rozdíl od těch, kteří to způsobili,“ dodal šéf ÚPN.

– nárok na výsluhovou penzi mají na Slovensku příslušníci StB, kteří odpracovali do roku 1990 více než 15 let
– průměrný důchod dosahuje na Slovensku 390 eur (zhruba 10 tisíc Kč)
– důchody vysokých příslušníků StB dosahují 600 až 700 eur (15 500 až 18 tisíc Kč)
– služebně mladší příslušníci StB, kteří byli ještě zaměstnáni, mají důchod až 800 eur (20 tisíc Kč)

„Naši trýznitelé šli do důchodu z první kategorie. Mnozí vysoce kvalifikovaní lidé se po politickém vězení už nemohli uplatnit, šli do kotelen nebo zametat. Dnes mají nejnižší důchody,“ říká politický vězeň z 50. let Jozef Baník.

Ján Rückschloss, který byl za útěk za hranice v 50. letech v uranových dolech, to vnímá především jako symbolické gesto. „Jde o ten pocit, že v naší společnosti je ještě kus pravdy a spravedlnosti,“ uvedl.

Zdanit by se měly výsluhové penze všech represivních složek StB a příplatek by měli dostat všichni, o nichž pojednává zákon o protikomunistickém odboji z roku 2006.