Krok českých poslanců je „důležitým etapovým vítězstvím pro parlamentní demokracii v České republice, která nutně potřebuje posílení,” uvedl Posselt v tiskovém prohlášení. Momentálně nejvýznamnější politické síly v Česku podle něj v zájmu země odložily své spory, „aby umožnily na podzim nové volby, a postaraly se tak o to, že tato evropská země co možná nejdříve znovu získá stabilní vládu, která se bude těšit důvěře volených zástupců lidí”.

Posselt rozpuštění Sněmovny považuje za důležitý impuls pro pokračování německo-české spolupráce, „která v posledních letech tak nadějně začala”.

Narážel pravděpodobně na zlepšení vztahů mezi Českou republikou a německou spolkovou zemí Bavorsko, které kalila otázka poválečného vysídlení sudetských Němců z Československa. Většina se jich usadila právě v největší německé spolkové zemi a její představitelé obhajují jejich zájmy.

Nečasovy rezignace litují

O zlepšení vztahů mezi Českou republikou a největší spolkovou zemí se zasadili současný bavorský premiér Horst Seehofer a bývalý český ministerský předseda Petr Nečas, který letos v únoru navštívil Mnichov. Sešel se s oběma, se Seehoferem i Posseltem. [celá zpráva]

Jak Posselt, tak Seehofer pak vyjádřili lítost nad Nečasovou červnovou rezignací. Bavorsko ovšem není rovnocenným partnerem Prahy, tím je berlínská vláda.