Obyvatelé tří ulic v bratislavské městské části Petržalka se odpoledne začali připravovat na evakuaci. Vyzvala je k tomu policie kvůli stoupající hladině Dunaje. Podle hydrologů má ve čtvrtek Dunaj v Bratislavě dosáhnout až 1020 centimetrů.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Letecké záběry zaplavené Bratislavy

Zdroj: TV JOJ

Primátor Bratislavy Milan Ftáčnik vyhlásil na celém území města mimořádnou situaci. Centrum slovenského hlavního města by měly ochránit mobilní protipovodňové zátarasy.

Hráz v Bratislavě místy prosakuje

Hráz v Bratislavě místy prosakuje

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Nejhorší je situace v městské části Devín, kde je pod vodou asi deset domů. Ty však byly postaveny v záplavové části u Dunaje. Přístupové silnice do Devína byly uzavřeny a dopravu pro místní obyvatele zabezpečuje policie kyvadlovou dopravou.

Stavba mobilních protipovodňových hrází v bratislavské městské části Devín.

Stavba mobilních protipovodňových hrází v bratislavské městské části Devín

FOTO: Ivan Vilček, Právo

V Bratislavě je připraveno zasáhnout několik stovek vojáků a hasičů s těžkou technikou, kterou dodaly záchranné brigády z Malacek, Žiliny a Michalovců.

Hasiči v Bratislavě připravují těžkou techniku.

Hasiči v Bratislavě připravují těžkou techniku.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Fico: Budeme na hraně

Slovenský premiér Robert Fico si v úterý prohlédl situaci z vrtulníku a konstatoval, že zaplaveny jsou obrovské plochy. „Přívalová voda, která přijde z NěmeckaRakouska, může být natolik vysoká, že budeme zcela na hraně. Bude to otázka centimetrů. Věřím, že přijatá opatření zabrání tomu, aby se voda provalila,“ uvedl Fico.

Plavba na Dunaji v Bratislavě byla zastavena.

Plavba na Dunaji v Bratislavě byla zastavena.

FOTO: Ivan Vilček, Právo

„Udělali jsme opatření proti stoleté vodě a jsme připraveni udělat opatření i na tisíciletou vodu,“ dodal.

Zatopené dětské hřiště na břehu Dunaje v Bratislavě

Zatopené dětské hřiště na břehu Dunaje v Bratislavě

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Dunaj v Budapešti bude podle nejnovějších propočtů vodohospodářů kulminovat příští týden v pondělí, to je o den později, než se doposud předpokládalo. Očekává se, že hladina se zastaví na 875 centimetrech, nyní má zhruba o dva metry méně. Maďarsko již toto úterý vyhlásilo povodňovou pohotovost.