Golos byl podle soudu potrestán za to, že dostal 50 000 eur (asi 1,3 miliónu korun) od Norského helsinského výboru, který podporuje lidi pronásledované kvůli svým názorům. Organizace ale tvrdí, že tyto peníze vrátila okamžitě, jak jí přišly na účet.

Výkonný ředitel hnutí Grigorij Melkonjanc se podivuje tomu, že předsedající soudkyně věnovala ani ne 15 minut na důkazní řízení. "Zdá se, že předem věděla, jaké bude její rozhodnutí, bez ohledu na to, jaké důkazy předložíme," řekl Melkonjanc, jehož citovala agentura AP.

Ruský parlament loni v listopadu schválil zákon, který ukládá nevládním organizacím přijímajícím peníze ze zahraničí a zabývajícím se politickou činností, aby se zaregistrovaly jako "zahraniční agenti". Podle obhájců lidských práv se tak Putinův režim snaží podkopat důvěru k těmto organizacím.

Na základě nového právního předpisu nyní úřady provádějí důkladné prověrky ruských nevládních organizací s údajným cílem odhalit tajné finanční toky, jimiž cizí sponzoři podporují ruskou opozici. Tyto akce, které se nevyhnuly ani ruským odbočkám takových prestižních organizací jako Amnesty International nebo Human Rights Watch, vyvolaly důrazné protesty v řadě západních zemí.