Napětí v zemi stoupá na pozadí zasedání poslanců, kteří mají v úterý definitivně schválit návrh zákona, který umožní sňatky homosexuálů a adopce dětí páry stejného pohlaví. Zatímco pravicová opozice se snaží zabránit jeho přijetí v parlamentu, radikálové z řad krajní pravice a konzervativních katolíků řádí při pouličních protestech odpůrců zákona. Další demonstrace se očekávají v neděli a úterý.

"Dochází k homofobním činům. Dochází k násilnostem. Naše ústava uznává právo demonstrovat, ale žádná demonstrace nesmí přerůst v násilí vůči lidem, v rozbíjení věcí," prohlásil francouzský prezident François Hollande ve čtvrtek při návštěvě jednoho pařížského předměstí. Reagoval na zprávy, že se v zemi zvýšil počet homofobních incidentů.

Poslanci schválili návrh zákona poprvé již v únoru. Minulý týden tak učinil i Senát, ale text lehce upravil, a tak se vrací ke konečnému hlasování do Národního shromáždění. Podle všeobecného očekávání poslanci pozměněný text odsouhlasí. Zákon začne podle vlády platit nejspíš od července.

Prosazení zákona, který se označuje za nejvýznamnější sociální reformu ve Francii od zrušení trestu smrti v roce 1981, patřilo mezi sliby socialistického prezidenta Hollandea před jeho loňským zvolením.