Merkelová strávila velikonoční volno na svém oblíbeném ostrově Ischia v doprovodu manžela Joachima Sauera a jeho dvou synů s rodinami. Tam ji paparazzi vyfotili.

Na snímcích je vidět Mekrelová nenalíčená a neučesaná, jak se prochází po městě nebo jak v tmavě modrých plavkách vstupuje do termálního bazénu či jak dovádí s vnoučaty na pláži nebo s nimi trhá pomeranče. V Německu sice fotografie zveřejnil jen bulvární deník Bild, zahraniční média ale už takový ohled na soukromí kancléřky nebrala.

Angela Merkelová a její manžel Joachim Sauer v Afroditiných termálních lázních.

Angela Merkelová a její manžel Joachim Sauer v Afroditiných termálních lázních.

FOTO: Ciro De Luca, Reuters

Merkelovou snímky naštvaly. "Všechny byly pořízeny z nějakého skrytého místa. Dovedete si představit, že není zrovna příjemné, když je člověk někde na dovolené a má neustále pocit, že za každým rohem číhá objektiv," tlumočil kancléřčino rozladění její mluvčí Georg Streiter.

Předvolební zlato

Podle mediálních expertů ale k nespokojenosti není důvod, spíše naopak. "Tyto snímky jsou v předvolebním boji ryzím zlatem," tvrdí Michael Spreng. V září totiž Německo čekají parlamentní volby, v nichž bude šéfka německých konzervativců usilovat o získání třetího mandátu pro vedení berlínské vlády.

Německá kancléřka Angela Merkelová vstupuje do bazénu

Německá kancléřka Angela Merkelová vstupuje do bazénu

FOTO: Ciro De Luca, Reuters

Ačkoli osobní preference Merkelové u voličů jsou na historickém maximu a i její strana má podle průzkumů výrazný náskok před opozičními konkurenty, premiérčin úspěch zpochybňuje slabá podpora pro koaliční liberály. Rozhodovat tak podle odborníků mohou i zdánlivé maličkosti, jako právě odkrytí lidské stránky politika.

"Tyto fotky ukazují, že (kancléřka) umí být i babičkou, což se o ní doposud nevědělo," poznamenal Spreng. Dovolená Merkelové podle něj vysílá signál, "že je jednou z nás".

"Poselství, která z této dovolené přišla, jsou lepší než jakékoli předvolební shromáždění nebo 500 plakátů," dodal.

Německá kancléřka Merkelelová se svým manželem Sauerem na Ischii

Německá kancléřka Merkelová se svým manželem Sauerem na Ischii

FOTO: Ciro De Luca, Reuters

Komentáře v denících Die Welt či Hamburger Abendblatt dokonce soudí, že se snímky dostaly na veřejnost záměrně. "Soukromí je pro Merkelovou svaté, ale ne před volbami," uvedl Die Welt. "Napsat něco takového zní sice cynicky, ale mezi novináři už dlouho funguje pravidlo: kdo se nechce nechat fotografovat v soukromí, ten se nefotografuje," poznamenal list a své tvrzení doložil řadou příkladů přístupu politiků k médiím včetně samotné Merkelové.

Německá kancléřka Merkelová u termálního bazénu

Německá kancléřka Merkelová u termálního bazénu

FOTO: Marco Cantile, ČTK/AP

"Ale volební boj, jehož výsledek může spoluurčovat osud eura, má své vlastní zákony. Zdánlivě uniklé fotografie, které se následně objevily v mnoha publikacích, jež hrají důležitou roli pro určité skupiny voličů nezajímajících se o politiku - takové snímky mohou mít vliv. Je proto potřeba je mít a už jsou na světě," konstatoval Die Welt.