Za přítomnosti tisícovek věřících začala působivá slavnostní liturgie procesím, které do potemnělého dómu přineslo velikonoční světlo. Obřady Velké noci začaly po setmění svěcením ohně před bazilikou svatého Petra. S hořící svící poté papež vstoupil do chrámu. Podle agentury AP byla ceremonie rozsvěcování chrámu i některá čtení ze Starého zákona zkrácena, což je v souladu s Františkovým záměrem neslavit příliš dlouhé mše.

Ve Svatopetrském chrámu se mají při bohoslužbě během chvalozpěvu opět rozeznít zvony. Ty utichly ve čtvrtek, aby tak připomněly Kristovu smrt.

Mimořádně bylo vystaveno i turínské plátno

V Turíně bylo v sobotu nakrátko vystaveno i proslulé turínské plátno, do něhož bylo dle tradice zabaleno tělo Ježíše Krista poté, co bylo sňato z kříže.

Papež František v sobotu pro tuto příležitost natočil mimořádné videoposelství. Ani on se ve svém projevu nezmínil, že by na turínském pláně byl zobrazen Ježíš. Vyjádřil se, že plátno je ikonou bičovaného a ukřižovaného muže, ale nezmínil se o relikvii, což je podle agentury AP důležitý rozdíl.

Pro věřící je na záhadné látce otisk Kristova těla a krev z ran, které utržil při bičování, mučení a ukřižování. O jeho autenticitě dosud panují spory. Vatikán ho nazývá významným symbolem Kristova utrpení, k jeho původu se však zatím nevyslovil. Podle některých kritiků jde o středověké falzum.