"Chtěli jsme zjistit, zda je to opravdu tak jednoduché dostat nejvyššího ústavního činitele k telefonu a zda tak není ohrožena jeho bezpečnost," uvedl list ve vysvětlení, proč se k telefonátu odhodlal.

Klausovi nedávno zavolal moderátor Rádia Expres Andrej Wallner, který Gašparovičovým hlasem nabídl Klausovi azyl v Limbachu nedaleko Bratislavy. Reagoval tak na jeho textovou zprávu, ve které český prezident soukromě psal o emigraci v případě zvolení Karla Schwarzenberga prezidentem.

O několik dní později se jeho vtipem inspiroval další Slovák, který zavolal do vídeňského úřadu prezidenta Fischera, odkud ho prý bez problémů přepojili k hlavě státu. Fischer však již na začátku telefonátu odhalil, že jde o žert a rozhovoru se zasmál.

Ve Varšavě si záležitost ověřili

Áderovu kancelář kontaktoval Nový Čas v úterý, kde se po několika telefonátech dohodl na středečním hovoru. Zaměstnanci prezidentovy kanceláře ve středu skutečně zavolali na dohodnuté číslo a Ádera novinářům přepojili, předchozích 24 hodin tak nevyužili k ověření totožnosti volajících. Áder se po zjištění, že jde o žert, vymluvil na pracovníky svého úřadu.

Do Varšavy zavolal deník rovněž v úterý, kde vyjednal středeční termín telefonátu. Ve středu ale Komorowského kancelář zavolala na číslo novináře, že si v Bratislavě ověřovala Gašparovičův program a že chce znát pracovní zařazení údajného zaměstnance prezidentova úřadu a jeho pevnou linku do kanceláře. V tento okamžik deník přiznal, že šlo o test.