O tom, kdo povede nejsilnější opoziční stranu do celostátních voleb, se v Německu spekulovalo řadu měsíců. Kromě pětašedesátiletého Steinbrücka byli v užším výběru předseda SPD Sigmar Gabriel a bývalý ministr zahraničí Frank-Walter Steinmeier. Volba na Steinbrücka padla poté, co jeho Steinmeier z osobních důvodů na kandidaturu rezignoval.

Rodilý Hamburčan má podle názoru německých politologů ze všech tří předáků SPD nejlepší vyhlídky sesadit Merkelovou z funkce, přesto se mu velké šance proti kancléřce nedávají.

Steinbrück po nominaci podle BBC řekl: "Akceptuji výzvu. Volební kampaň je břemeno, ale taky zábava. Mohu získat maximum hlasů pro SPD."

Steinbrück je rázný řečník, který je ceněn za svůj přístup k řešení finančních problémů země, a podle expertů má potenciál oslovit středové nerozhodnuté voliče. Není však oblíben u levicového křídla své strany, podle jehož stoupenců je moc "pravicový".

Tuto nálepku si bývalý premiér nejlidnatější spolkové země Severního Porýní-Vestfálska odnesl ze svého působení ve vládě velké koalice CDU/CSU a SPD, kterou v letech 2005 až 2009 vedla Merkelová a Steinbrück v ní dělal ministra financí. Už před časem ale oznámil, že v případě své kancléřské kandidatury znovu do vlády s Merkelovou nepůjde.