Soud tak zablokoval tažení středolevé vlády proti pravicovému prezidentovi, které v Evropské unii vyvolávalo obavy o osud rumunské demokracie.

Levicový premiér Victor Ponta vyvolal referendum s obviněním, že prezident se snaží blokovat politiku vlády, toleruje korupci a pořádá hon na politické oponenty. Všelidové hlasování sice koncem července odvolání Baseska drtivou většinou podpořilo, pro odvolání se vyslovilo 87 procent hlasujících, ale k urnám ale přišlo jen 46 procent registrovaných voličů.

Ponta ale tvrdil, že volební komise vycházela ze zastaralých údajů o počtu obyvatel. Výsledky loňského sčítání lidu ukazují, že počet obyvatelstva v Rumunsku se snížil asi o dva milióny lidí. Podle Ponty by ze seznamů voličů mělo být vyškrtnuto kolem 35 000 lidí, kteří jsou už mrtví, a přes půl milionu osob, které mají prošlé průkazy totožnosti.

Ústavní soud si revidované seznamy voličů nechal předložit a své rozhodnutí kvůli jejich zkoumání několikrát odložil. Pontovy argumenty k potvrzení platnosti referenda ale nakonec nestačily.