Terra Nova v roce 1943 dopravovala zásoby na základnu v Arktidě, uvízla ale v ledu u jižního Grónska. Posádku zachránili Američané. Loď ale ponechali svému osudu a led ji zničil.

Objevený vrak lodě

Objevený vrak lodě

FOTO: Schmidt Ocean Institute

V roce 1912 Terra Nova dorazila jako druhá na Jižní pól. Snažila se o prvenství, ale byla poražena výpravou Roalda Amundsena, připomněla BBC.

Vrak našel minulý měsíc tým Schmidtova oceánského institutu, který nedaleko testoval sonary. Objev zveřejnil ve středu.

Terra Nova na jedné ze svých polárních výprav.

Terra Nova na jedné ze svých polárních výprav.

FOTO: fotobanka Profimedia

Ve vodě objevili 57 metrů dlouhý předmět a zjistili, že odpovídá právě lodi Terra Nova, která v těch místech zmizela.

Pro Velkou Británii jde o významný objev, protože loď je velkou součástí její historie.  "Hodně toho zažila a určitě byla vrcholem všech dřevěných lodí, které jsme vytvořili," řekl Brian Kelly z muzea ve skotském městě Dundee, kde byla loď postavena.

Terra Nova na historickém snímku

Terra Nova na historickém snímku

FOTO: fotobanka Profimedia

Scott se pokoušel dobýt Jižní pól už v roce 1902, tehdy se k Antarktidě vydal s lodí Discovery. Výprava ale nebyla úspěšná.

Opět se k pólu vydal o osm let později, tentokrát s lodí Terra Nova, podle níž dostala výprava i název. Výprava měla už od počátku problémy, kvůli porouchané lodi musela zakotvit na Novém Zélandu, navíc výpravě uhynula část psů.

Na psech ale výprava nezávisela, protože Scott s sebou vezl poníky, které chtěl využít jako tažná zvířata. Ti se ale v hlubokém sněhu neosvědčili a byli utraceni. Scott došel na pól pěšky a až tam zjistil, že jej o měsíc předběhl Nor Roald Amundsen.

Výprava skončila tragédií. Polárníci neměli dost zásob, byli vyčerpaní a při cestě zpět vyčerpáním zemřeli. Byli přitom jen několik kilometrů od základny s potravinami.