Rozhodnutí komise soud označil za oprávněné s odvoláním na paragraf volebního zákona, který kandidaturu pravomocně odsouzených nepřipouští.

Tymošenková si odpykává sedm let vězení za překročení premiérských pravomocí při sjednání plynové smlouvy s Ruskem, Lucenko byl odsouzen ke čtyřem letům za zneužití funkce ministra vnitra. Oba politici patří k ústředním postavám ukrajinské opozice, na sjednocené opoziční kandidátce byla Tymošenková na prvním a Lucenko na pátém místě.

Místopředseda opoziční strany Vlast (Baťkivščyna) Oleksandr Turčynov oznámil, že proti verdiktu podá opozice stížnost k nejvyššímu správnímu soudu. Opoziční advokáti argumentují, že kauzy Tymošenkové a Lucenka jsou politické a ustanovení volebního zákona o zákazu kandidovat se na ně nevztahuje.

V charkovské nemocnici, kde si Tymošenková pod dozorem vězeňských dozorců léčí nemocnou páteř, v sobotu vůdkyni opozice navštívil šéf stálé mise Evropské unie v Kyjevě José Manuel Pinto Teixeira. Při odchodu z nemocnice novinářům řekl, že Tymošenková je emocionálně vyčerpaná, ale statečně bojuje. "Rozhodnutí soudu nepovolit volební kandidaturu Tymošenkové dává jen další odpověď na otázku, proč je vůdkyně opozice ve vězení," řekl portugalský diplomat.