Podezření, že zatčený majordomus může hrát v kauze jen nevýznamnou roli pěšáka, vyjadřovali komentátoři už během víkendu, kdy Vatikán poprvé oficiálně potvrdil jeho zadržení. Podle nich by muž, který byl dlouhá léta jedním z nejbližších služebníků Benedikta XVI., nebyl schopen sám zorganizovat vynášení důvěrných materiálů, které se v posledních týdnech dostaly ve velkém do italských médií. K některým dokumentům nalezeným v jeho bytě ani neměl přímý přístup.

Římský deník La Repubblica otiskl rozhovor s člověkem, který je prý obeznámen s pozadím aféry. Tento muž, který si přál zůstat v anonymitě, tvrdí, že ve skandálu figurují i vysoce postavení církevní hodnostáři.

"Ve skandálu je zapleteno více osob. Chtějí, aby se špína uvnitř církve dostala na světlo," uvedl zdroj. Podle něj celou záležitost řídí lidé, kteří jednají v zájmu papeže, jenž chce s korupcí bojovat. Chtějí upozornit na korupci a nekalé praktiky. Terčem kampaně je prý druhý muž Vatikánu, kardinál Tarcisius Bertone, píše La Repubblica.

Hrozí mu až 30 let

Majordomus, v jehož bytě se našly nejen čtyři krabice plné dokumentů, ale také kopírka, je už pátý den ve vazbě. Podle médií se už setkal se svým právníkem a spolupracuje s vyšetřovateli, kteří ho viní nejen z krádeže, ale také z ohrožení papežovy bezpečnosti.

Právě poslední jmenovaný čin je natolik závažný, že za něj u vatikánského soudu hrozí až 30 let vězení.