Úřad tvrdí, že společnost navzdory dohodě nenabízela a nepoužívala tkáň přednostně na Slovensku. „Bylo zjištěno nedodržování smluvních podmínek týkajících se distribuce tkáně. Úřad však nemá kompetenci kontrolovat možný vývoz a prodej tkáně do zahraničí. To je v kompetenci ministerstva zdravotnictví,“ uvedla mluvčí úřadu Radoslava Muchová.

Mluvčí ministerstva zdravotnictví Zuzana Čižmáriková připustila, že v tomto případě se nejedná o legislativní, ale morální problém. Odběry tkáně provádějí kvůli transplantaci ale také k výzkumným účelům. Zákon zakazuje vykonávání odběrů s cílem finančního zisku.

Jednatel soukromé společnosti Peter Végh uvedl, že odebranou tkáň zaevidovali v systému slovenského centra orgánových transplantací. Když si ji po dobu dvou měsíců nikdo nevyžádal, nabídli ji do Německa. Végh tvrdí, že společnosti byly zatím uhrazeny pouze náklady spojené s odběrem tkáně. Firma takto odebírala orgány, také kosti, kůži nebo klouby.

„Na Slovensku je každá zemřelá osoba potenciálním dárcem, pokud před smrtí neučinila písemné prohlášení, že s tím nesouhlasí,“ uvedla Muchová. Podobná pravidla rovněž v České republice, Itálii, Belgii, Francii, Rakousku, Španělsku, Finsku, Řecku, Maďarsku nebo Bulharsku.