"Poslat politického aktivistu do útulku je sadističtější a krutější než ho zabít! Je to horší osud než smrt," napsal Breivik v 38stránkovém dopise, z něhož VG citoval výňatky.

Potenciálně až doživotní pobyt na psychiatrii Breivikovi hrozí v případě potvrzení loňského psychiatrického posudku, podle něhož je duševně nemocný, a tudíž nepříčetný. Soud s Breivikem má začít 16. dubna a trvat deset týdnů.

Breivik trvá na tom, že je duševně v pořádku. Podle obhájců se totiž obává, aby byl brán vážně jeho ideologický manifest, který rozšířil v den útoků po internetu.

"Musím poctivě přiznat, že je to to nejhorší, co mě mohlo potkat, neboť je to největší ponížení," dodal pravicový extremista, jehož duševní stav nechal soud přezkoumat další dvojicí psychiatrů. Druhý posudek by měl být dokončen do 10. dubna.

Breivik loni 22. července nejdřív spáchal pumový atentát v centru norské metropole Osla, který připravil o život osm lidí, a poté na nedalekém ostrově Utöya postřílel 69 osob, převážně účastníků letního tábora mladých sociálních demokratů. Tvrdí, že útočil proti vlastizrádcům.