"Dominique Strauss-Kahn co nejdůrazněji prohlašuje, že není vinen a že nikdy v nejmenším nevěděl o tom, že by ženy, s nimiž se setkal, mohly být prostitutky," řekl jeden z advokátů Strausse-Kahna Richard Malka.

Podle francouzského systému předběžné obvinění znamená, že vyšetřující soudce má důvod se domnívat, že byl spáchán zločin, ale potřebuje čas na další vyšetřování.

Strauss-Kahn, který je ve Francii znám jako DSK strávil před měsícem dva dny ve vazbě v Lille, kdy byl vyslýchán kvůli aféře kolem kuplířské sítě. Soud měl původně rozhodnout o dalším postupu 28. března, ale verdikt oznámil už v pondělí.

Podle vyšetřovatelů mohl DSK využívat sítě prostitutek v letech 2010 a 2011 ve Francii a USA. Ve Francii není trestná prostituce, ale kuplířství ano. Pro DSK také může být problémem i to, že ženy prý byly placeny jeho dvěma přáteli ze severní Francie a tito podnikatelé vynaložené peníze uváděli mezi výdaji svých společností.

V případu této kuplířské sítě v Lille byl už dříve obviněn známý advokát a vedoucí pracovníci luxusního hotelu Carlton. Při výsleších svědků nejméně dvě hotelové prostitutky prý označily DSK jako svého klienta.

Dvaašedesátiletý bývalý politik ale tvrdí, že nevěděl, že ženy na večírcích v Lille, Paříži a Washingtonu byly prostitutky a že byly placeny.

Někdejší favorit voleb

Strauss-Kahn byl považován za favorita francouzských prezidentských voleb až do loňského obvinění ze znásilnění pokojské v New Yorku. Po několika měsících vyšetřování byl obvinění zproštěn, ale jeho politická kariéra byla v troskách i proto, že mezitím vyšly najevo další nelichotivé podrobnosti jeho mimomanželských vztahů.