Na hradě už byl statik, který připravuje projekt na provizorní zastřešení hradu. „Střecha kompletně shořela a nesmíme riskovat, že vlivem počasí dojde k dalším škodám. Hrad je pojištěný a ministerstvo kultury bude rovněž postupně uvolňovat finanční prostředky,“ uvedl Krajcer.

Ministr ocenil obrovský zájem veřejnosti o záchranu hradu. V těchto dnech se rozbíhá veřejná sbírka na obnovení hradu. Krajcer vyjádřil naději, že na podzim může být zpřístupněna alespoň část hradního areálu.

Vnitřek hradu po požáru

Vnitřek hradu po požáru

FOTO: www.hradkrasnahorka.sk

Stěhují exponáty

Téměř padesát pracovníků slovenských muzeí pomáhá v těchto dnech balit zachráněné historické exponáty. Provizorně je uskladní v místním kulturním domě a v příštím týdnu je kamiónem přestěhují do Košic. Naštěstí se zachovalo přes 90 procent exponátů. Zničena však byla střecha a gotický palác.

„Většina areálu se zachovala, ale i tak je to národní tragédie,“ řekl Krajcer.

Video

Expirované video

Na Slovensku v sobotu hořel hrad Krásná Hôrka. Zdroj: Reuters

Romové se bojí msty

Požár hradu způsobili 11letý Ivan a 12letý Ondrej z místní romské osady, kteří si poblíž hradu chtěli zapálit cigaretu. V silném větru se zapálila tráva a oheň se rozšířil na nedaleký hrad. Na místě zasahovalo několik desítek hasičů a pomáhala i armáda.

V obci Krásnohorské Podhradí pořádají tento týden demonstraci pravicoví extremisté. Ministr kultury upozornil, že situace by se neměla využívat k politickým cílům a nemělo by se vyvolávat napětí.