Ředitel společnosti Transform Cosmetic Surgery Nigel Robertson v prohlášení uvedl: “Transform plně podporuje úsilí ministerstva zdravotnictví zbavit britské ženy postižené situací okolo PIP úzkosti a nejistoty a čeká na odpověď v podobě krizové schůze, kde se projednají další kroky.“

Okamžitě ale dodal: „Je nutné uznat, že tato krize je výsledkem selhání regulačních opatření u prsních implantátů, které byly schváleny pro užití. Vláda potřebuje přijmout svoji odpovědnost za tuto situaci a konstruktivně pracovat s námi, aby se našlo fungující řešení.“

Implantáty schválil úřad

Britské ministerstvo zdravotnictví už v pátek uvedlo, že bude tlačit na soukromé kosmetické kliniky všemi možnými způsoby, aby nemuseli účet platit daňoví poplatníci. Nejde jen o výměny nutné v případě, že implantát praskne, ale i o pravidelné a časté kontroly.

Společnost Transform Cosmetic Surgery náklady nést odmítla, protože Úřad pro léky a zdravotní péči schválil použití těchto implantátů. Tato společnost ročně provede 6000 operací prsou. V minulých letech u ní asi 4000 žen dostalo sporné implantáty PIP.

Naopak společnost The Hospital Group už uvedla, že zadarmo vymění implantáty, které praskly. Stejně se rozhodly i BMI, Nuffield Health a Spire.

The Hospital Group ale zdůraznila, že není žádný důkaz o škodlivosti, kvůli němuž by se implantáty měly vyměňovat plošně. Zatím se neprokázalo, že nevhodný silikonový gel, který je v nich použit místo medicínského, by vyvolával rakovinu. Problémem ale je, že vyvolává alergické reakce.

Vadné implantáty se používaly i v České republice. Ministerstvo zdravotnictví doporučuje jejich výměnu. Ani v ČR ale zatím není jasné, kdo bude ženám, které si daly samy upravit poprsí, hradit výměnu.