Hlavní obsah

Německá policie uvolnila blokádu, která bránila v cestě vlaku s jaderným odpadem

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Berlín
Aktualizováno

Německá policie oznámila, že v neděli kolem poledne po několika hodinách uvolnila železniční úsek blokovaný odpůrci jaderné energie u severoněmeckého města Dannenbergu, kam míří zvláštní vlak s radioaktivním odpadem. Policisté přitom podle agentury AP zadrželi na 1300 lidí, kteří se vlastními těly snažili na kolejích vytvořit překážku.

Toto video už bohužel nemůžeme přehrávat z důvodu vypršení internetové licence

Německá policie uvolnila blokádu, která bránila v cestě vlaku s jaderným odpademVideo: Reuters

 
Článek

Policie odhadla počet demonstrantů na 3500, organizátoři akce tvrdí, že jich bylo zhruba 5000. Ti z protestujících, kteří odmítli uposlechnout policejní výzvy k odchodu a museli být z kolejí odnášeni, budou předáni soudu.

Vlak, který ve středu vyjel z francouzského Hague, čekal na závěr policejní operace v Maschenu asi 80 kilometrů od Dannenbergu. Až souprava dorazí na dannenbergské nádraží, budou speciální kontejnery s radioaktivním odpadem přeloženy na nákladní vozidla a závěrečný úsek do úložiště v Gorlebenu absolvují po silnici.

Německá policie informovala, že při nedělních protestech protijaderných aktivistů dvě skupiny demonstrantů, každá zhruba o 250 členech, zaútočily na policisty kamením a rachejtlemi. Několik policistů prý bylo zraněno a nejméně deset lidí bylo zatčeno; o případných zraněných v řadách demonstrujících se policejní zpráva nezmínila.

Přesuny vyhořelého německého jaderného paliva ze specializovaného zpracovatelského závodu ve francouzském La Hague zpět do Německa jsou každoročně provázeny silnými protesty odpůrců atomu. Ti nesouhlasí s ukládáním jaderného odpadu v Gorlebenu, kde podle nich není bezpečné místo pro přechovávání vyhořelého paliva.

Německá vláda, která letos prosadila definitivní odchod od jaderné energetiky do roku 2022, přesto zvažuje možnost změnit status Gorlebenu z dosavadního dočasného "meziskladu" na "konečné úložiště" pro radioaktivní odpad.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám