V prvním telefonátu Breivik řekl: „Jsem velitel norského hnutí odporu proti komunistům Anders Behring Breivik. Nyní jsem na Utøyi a chci se vzdát."

Anders Behring Breivik při převozu k soudu

Anders Behring Breivik při převozu k soudu

FOTO: Reuters

Ve chvíli, kdy po něm operátor chtěl, aby mu nadiktoval svoje číslo, Breivik řekl, že volá z mobilu, který není jeho. Operátor se začal zcela nesmyslně ptát, jaké že je jeho jméno. V tu chvíli Breivik zavěsil a pokračoval ve střelbě, uvedly listy Guardian a Mirror.

Video

Expirované video

Masakr na dětském táboře v Norsku

Po dvaceti minutách zavolal střelec podruhé a řekl policii: „Ukončil jsem svou operaci. Chci se vzdát“. V tomto hovoru, jehož audionahrávka zveřejněna nebyla, se označil za člena templářských rytířů.

Video

Expirované video

Norský extrémista v antimuslimském videu. Zdroj: Reuters

Breivikův obhájce Geir Lippestad řekl, že tyto nahrávky jen dále podporují pochybnosti o duševním zdraví jeho mandanta.

Proti zveřejnění protestoval John Christin Elden, který zastupuje oběti. Podle něj to je nevítané připomenutí toho, co se stalo: „Nejsou moc šťastní, když ve svých obývácích slyší ve vysílání jeho hlas. Platí to zejména u těch, kteří byli na ostrově a slyšeli ho křičet.“

Selhání policie

Zveřejnění je důležité i kvůli tomu, aby se vyjasnilo, zda policie neselhala při zásahu, jak se uvádí. Zmiňován byl nejen její pozdní příjezd na ostrov, protože neměla vrtulník, ale také nevhodná reakce na Breivikův telefonát.

Breivik poprvé zavolal policii 50 minut poté, co dorazil na ostrov Utøya. Tvrdí, že policii volal desetkrát, ale dovolal se jen dvakrát.