K úvodnímu stání se v úterý dostavil jen jeden z obviněných. „Domníval jsem se, že je důležité, abych tady byl, protože toto je má země, a protože jsem také chtěl vyzdvihnout profesionalitu a kvality dalších obviněných,“ řekl Bernardo De Bernardinis, bývalý viceprezident technického oddělení úřadu civilní ochrany.

Sedm expertů je obviněno z nedbalosti a nerozvážnosti, neboť podali „nepřesné, neúplné a protichůdné informace“ týkající se menších otřesů, které obyvatelé Aquily pocítili půl roku před ničivým zemětřesením z 6. dubna 2009. Podle žalobců mělo následovat varování před zemětřesením.

Video

BEZ KOMENTÁŘE: Záchranáři vyprošťují z trosek ženu zasypanou při zemětřesení v Aquile

Odborníci na zemskou tektoniku a strukturu ale tvrdí, že je nemožné zemětřesení s jistotou předpovídat, což podle nich dokládají případy velkých otřesů v dějinách, z nichž předpovězen nebyl jediný. Na podporu svých italských kolegů podepsalo asi 5200 mezinárodních výzkumníků vloni petici a Americká seismologická společnost zaslala italskému prezidentovi dopis, v němž varovala před bezprecedentním právním útokem proti vědě.

Žalobci zvláště poukazují na zprávu vládní bezpečnostní komise, která se koncem března sešla právě kvůli narůstajícím obavám ze seismické aktivity v oblasti. Experti v ní dospěli k závěru, že větší zemětřesení je „nepravděpodobné“, i když ho nelze zcela vyloučit.

O týden později zemětřesení o síle 6,3 stupně Richterovy škály zbořilo množství domů ve středověké Aquile a jejím okolí. Vzhledem k tomu, že se země otřásla v noci, zemřelo 308 lidí, kteří spali a nestačili utéct z domu. Tisíce přeživších pak žili několik měsíců v prozatímních domovech či stanových táborech.

Obžalovaným, mezi nimiž jsou nejváženější italští geofyzikové a členové úřadu civilní ochrany, hrozí až 15 let vězení.

Kdo je obviněn
Franco Barberi – šéf vládního výboru posuzujícího závažná bezpečnostní rizika
Enzo Boschi – bývalý prezident Národního geofyzikálního institutu
Giulio Selvaggi – ředitel Národního střediska pro seismické jevy
Gian Michele Calvi – ředitel Evropského střediska inženýrství zemětřesení
Claudio Eva – fyzik
Mauro Dolce – ředitel oddělení úřadu civilní ochrany pro zemětřesení
Bernardo De Bernardinis – bývalý viceprezident technického oddělení úřadu civilní ochrany