Mladić žádal, aby se stání odložilo, než mu bude schválen tým obhájců. Soudce Alfons Orie jeho žádosti nevyhověl. Mladić nakonec k soudu dorazil, i když jeho právní zástupce tvrdil, že před soud nepředstoupí.

Před soudem byl Mladić nejprve vyzván, aby sundal čepici, což udělal. Také byl několikrát požádán, aby mlčel. Chtěl totiž promluvit hned na začátku slyšení. Soudce ho vyzval, aby byl potichu do té doby, než mu bude umožněno se vyjádřit.

Mladić to neakceptoval, v soudní síni opakovaně skákal do řeči soudci Alphonsu Oriemu, když četl body obžaloby. Dožadoval se, aby mu byli schváleni obhájci, které si vybral, a chtěl měsíc na to, aby s nimi konzultoval obsah obžaloby.

Mladić u soudu ještě v čepici zdraví své příznivce

FOTO: ČTK/AP

Nakonec se Mladić se soudcem pohádal. Poté se odmítl vyjádřit k tomu, zda se cítí vinen nebo ne. Ze síně byl nakonec vyveden. Podle regulí to, že se Mladić k obviněním nevyjádřil, soud bere jako že se cítí nevinný.

"Chcete mi vnutit obhájce. Co jste to za soud?" vykřikoval Mladić, když ho stráž odváděla ze sálu. Jednání bylo po krátkém přerušení obnoveno bez přítomnosti Mladiče.

Video

Expirované video

BEZ KOMENTÁŘE: Srbové sledovali přenos z Mladičova procesu. Zdroj: Reuters

 

Mladić nechtěl před soud předstoupit

Mladić řekl vězeňským představitelům, že nechce vstoupit do soudní síně a nevyjádří se k obviněním. Rozhodl se tam nevstoupit, protože tým jeho obhájců dosud nebyl schválen,“ řekl Šaljić. Varoval, že pokud bude Mladić nucen předstoupit před soud v pondělí, nevyjádří se k obviněním.

Generál Ratko Mladić u soudu v Haagu

Generál Ratko Mladić u soudu v Haagu

FOTO: Valerie Kuypers, Reuters

Mluvčí soudu Nerma Jelačičová ale v neděli uvedla, že si soud není vědom žádného bojkotu ze strany Mladiče a přípravy na proces proto pokračují. Dodala, že generál se chová normálně.

Mladić si v týmu obhájců přeje kromě Šaljiče ještě ruského právníka. Doposud ho hájil přidělený advokát Aleksandar Aleksić.

Bosenská žena, která v Srebrenici přišla o manžela i dceru, sleduje proces s Mladičem.

Bosenská žena, která v Srebrenici přišla o manžela i dceru, sleduje proces s Mladičem.

FOTO: Dado Ruvic, Reuters

Při prvním slyšení Mladić uvedl, že je smrtelně nemocný a že „chránil svůj lid a svou zemi“.

Obviněn je z 11 trestných činů, mimo jiné z genocidy. Obvinění označil za hnusná. Souvisejí s masakrem takřka osmi tisíc lidí v Srebrenici i s ostřelováním Sarajeva při jeho 44 měsíců dlouhém obléhání, kde zemřelo deset tisíc lidí.