Předseda parlamentního zemědělského výboru Hryhorij Kaletnik dal podle kyjevského rozhlasu pokyn vedení ukrajinského katastrálního úřadu, aby bezodkladně záležitost prošetřil. "Mohu potvrdit, že informace o pronájmu koluje mezi politiky i veřejností," řekl novinářům Kaletnik.

Účet za pronájem měl prý libyjský vůdce vyrovnávat dodávkami ropy. Jednání o půdě pro Kaddáfího potvrdili i členové bývalé ukrajinské vlády, ale ke konečné dohodě podle nich nakonec nedošlo. "Jednalo se několik let, ale dál jsme se nedostali," komentoval spekulace bývalý ukrajinský vicepremiér Ivan Kyrylenko.

Spíš než s úrodnou černozemí dosud Ukrajinci osobu Kaddáfího spojovali s atraktivní blondýnou Halynou Kolotnyckou, která byla devět let jeho důvěrnicí a ošetřovatelkou. Po vypuknutí občanské války, která otřásá základy Kaddáfího čtyřicetileté vlády, se Kolotnycká přesunula do vlasti. S novináři odmítá hovořit, nicméně je přesvědčena, že libyjský vůdce krizi ustojí a ona sama se k němu do Tripolisu vrátí.

Chtěl pěstovat pšenici

Kyjevský rozhlas uvedl, že Kaddáfí, v jehož okolí se pohybovaly kromě Kolotnycké nejméně čtyři další ukrajinské zdravotnice, chtěl na Ukrajině pěstovat pšenici. Při své návštěvě v Kyjevě překvapil místní politiky prohlášením, že libyjský a ukrajinský venkov jsou si mimořádně podobné. Tehdejšímu prezidentu Viktoru Juščenkovi věnoval beduínský stan.