Scénáristé a režiséři Gejza Dezorz a Jozef Páleník oslovili desítky svědků masakru, pozůstalých po obětech a získali dokumenty z Harmanova života. Masového vraha si zahrál amatérský herec Pavel Vrabec, který v minulosti ztvárnil především postavy v kriminálních a válečných filmech.

„Natáčení Devínského masakru bylo, co se týče mých pocitů, jednoznačně nejtěžší,“ přiznal Vrabec. Rekonstrukce masové vraždy jím otřásla. „Svým založením jsem pacifista a vegetarián,“ uvedl Vrabec, který se ve filmu paradoxně neustále pohybuje se samopalem v ruce.

Plakát k filmu Devínsky masaker

Plakát k filmu Devínsky masaker

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Akční scény filmu se natáčely na bratislavských sídlištích Petržalka a Vrakuňa. Obyvatelé na filmaře několikrát zavolali policii v domnění, že se jedná o realitu. „Dokazuje to, že tragédie ve společnosti rezonuje dodnes,“ říká producent filmu Róbert Slovák.

Někteří svědci ve filmu obviňují policii, že jednala pozdě. Naopak ministr vnitra Daniel Lipšic upozorňuje, že až do příjezdu speciální jednotky bojovali s vrahem vyzbrojeným samopalem policisté s pistolemi, které mají mnohem menší dostřel.

Film se nesnaží odhalit sociální pozadí problému, který vedl k tragédii. „My nabízíme divákům informace a je na nich, aby si vytvořili vlastní názor,“ uvedl režisér Dezorz.

Režisér filmu Devínsky masaker Gejza Dezor

Režisér filmu Devínsky masaker Gejza Dezorz

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Z výpovědí svědků je však zřejmé, že Harman byl podivín a samotář, který měl dlouhodobý problém s příslušníky popravené rodiny. Jeho kolegové ze střeleckého klubu tvrdí, že ho rodina psychicky týrala. Údajně to došlo tak daleko, že před dveřmi jeho bytu vykonali potřebu a výkaly mu natřeli kliku od dveří.

Při střelbě mezi domy na sídlišti v Děvínské Nové Vsi přišlo o život osm lidí včetně střelce.

Při střelbě mezi domy na sídlišti v Děvínské Nové Vsi přišlo o život osm lidí včetně střelce.

FOTO: fotobanka Profimedia

„Zřejmě to dospělo do takového stádia, že jediné řešení viděl v tom, že vzal zbraň do ruky,“ říká Daniel Liška ze střeleckého klubu, jehož členem byl i Harman.