Peníze byly Duvalierovy, známému spíše jako Bébé Doc, zmrazeny v roce 1986, když byl svržen jeho diktátorský režim a on ze země uprchl. Švýcarský soud loni rozhodl, že Bern musí peníze vrátit. Vláda to ale odmítla a mezitím změnila zákon.

Duvalier se minulý měsíc překvapivě vrátil na Haiti z francouzského exilu poté, co se v minulosti omluvil za své činy z doby své vlády. Pozorovatelé se dohadují, že návrat Bébé Doca nějak souvisí právě s penězi ve Švýcarsku, i když exprezidenta ve vlasti čekalo trestní stíhání.

Duvalier je viněn ze zpronevěry státních peněz během let 1971 až 1986 a zločinům proti lidskosti. Svoji vinu odmítá a tvrdí, že krajanům chce pomoci při obnově země po loňském ničivém zemětřesení. V úterý v televizi navíc nově prohlásil, že peníze ve Švýcarsku nejsou jeho, nýbrž patří nadaci, kterou jeho rodina zřídila na obnovu Haiti.

Nový zákon týkající se zmrazení, propadnutí či navrácení aktiv platí ve Švýcarsku od 1. února. Především ztěžuje nakládání s penězi, které pocházejí z trestné činnosti. Neprokáže-li nyní Duvalier původ peněz, budou vráceny Haiti.