Když požár propukl, byly slyšet mohutné exploze, zřejmě postupně vybuchovaly nádrže s chemikáliemi. V areálu firmy bylo podle zaměstnanců asi 400 000 litrů chemikálií používaných při výrobě barev a v gumárenství. Mnohé jsou nejen hořlavé, ale také rakovinotvorné. Nebylo ale uvedeno, co hoří.

Lidé byli vyzváni, aby zůstávali doma a neotevírali okna.

Hustý mastný dým nad průmyslovou zónou v Rotterdamu

Hustý mastný dým nad průmyslovou zónou v Moerdijku je plný jedovatých látek a dusivých plynů.

FOTO: Reuters

Nejsou žádné zprávy o obětech, napsala agentura Reuters. Na místě zasahují kromě požárníků i speciální armádní jednotky. nasazeno bylo 150 požárních jednotek.

Oheň se později rozšířil do areálu sousední finské firmy Wärtsilä exportující motory. Sedm dalších podniků v sousedství bylo evakuováno.

Apokalyptické plameny šlehající z průmyslové zóny v Rotterdamu

Apokalyptické plameny šlehající z průmyslové zóny v Rotterdamu

FOTO: Reuters

Zavřena je i dálnice A16 a některé jízdní pruhy dálnice A17, což zkomplikovalo spojení Rotterdamu a Antverp. Omezena je i kabotáž na moři.

Přes noc se podařilo běsnící oheň zvládnout. "Nyní je požár pod kontrolou, ale nemůžeme říci, že bychom jej přemohli," řekl velitel hasičů Gert-Jan Verhoeven. "Během pár hodin dokončíme pěnový koberec. "Je nutný, aby se požár znovu nerozhořel a nezasáhl sousední firmu zpracovávající odpad.

Zatím není jasné, proč požár o půl třetí vypukl.