Odkládat věk pro odchod do důchodu o dva roky nemá smysl, jelikož v zemi je velká nezaměstnanost, domnívá se šestapadesátiletá Maria Eugenia Marcosová, která pracovala v telekomunikační společnosti a nyní pobírá podporu v nezaměstnanosti.

Hlavní odborové svazy varovaly vládu, že bez její nové vstřícnosti v příštích týdnech se budou protesty stupňovat a mohou v lednu vyústit v generální stávku. Premiér José Luis Zapatero přitom v pátek zdůraznil, že hodlá reformu prosadit 28. ledna v parlamentu.

Stávky ochromily dopravu

Marcosová připustila, že mobilizace v zemi proti důchodové reformě je slabá, protože pracující mají pocit, že je třeba něco udělat pro zachování budoucích důchodů.

Přes dlouhotrvající a masové protesty miliónů obyvatel a stávky ochromující dopravu ve Francii tamní vláda nakonec nedávno prosadila důchodovou reformu. Francouzům se tak minimální věk pro odchod do důchodu z nynějších 60 postupně zvýší na 62 let a věk pro odchod do důchodu s nárokem na plnou penzi stoupne z 65 na 67 let. Vláda přistoupila na dílčí úpravy textu, ale v hlavním, tedy ve zvýšení důchodového věku, neustoupila s odůvodněním, že reforma je nezbytná pro přežití důchodového systému. Změnu důchodového systému nyní připravuje i česká vláda.