Vše začalo v roce 1810, kdy se korunní princ Ludwig oženil s princeznou Theresou a uspořádal velké koňské dostihy. Na místě zvaném Theresienwiese (Terezina louka) se dodnes koná mohutná oslava, kterou navštěvují milióny lidí.

Na Oktoberfestu se baví mladí i staří.

Na Oktoberfestu se baví mladí i staří.

FOTO: Leonhard Foeger , Reuters

I když je Oktoberfest vnímán hlavně jako velká pivní pitka, má i doprovodný program. Hraje hudba, můžete tancovat nebo se setkat třeba s fotbalisty FC Bayern.

Pitka ve 14 stanech

Akce se koná ve čtrnácti obrovských stanech. Jeden z největších, Hofbräu-Zelt, má 5000 čtverečních metrů a je určen zejména pro turisty. Pije se v něm a nahlas zpívá. Rodilí Mnichované prý chodí nejradši do stanu Augustiner. Zde točí tamní nejstarší pivovar z tradičních dřevěných sudů a samozřejmě se tu také huláká a tancuje.

Obří stany jsou narvané milovníky piva k prasknutí.

Obří stany jsou narvané milovníky piva k prasknutí.

FOTO: Leonhard Foeger , Reuters

V Hippodromu a Käfer's Wiesnschänke zase posedávají německé celebrity. Narazíte tu na reklamní hvězdičku Veronu Pooth, fotbalisty FC Bayern, zpěváky a producenty. Minulý rok zde s rodinou popíjel Lothar Matthäus.

V pití piva ženy za muži nijak nezaostávají.

V pití piva ženy za muži nijak nezaostávají.

FOTO: Leonhard Foeger , Reuters

Zatímco v Schottenhamel-Zeltu se schází hlavně hlučná mládež, postarší raději zavítají do Wiesn-Zeltu, kde se podávají kořeněné ryby. Dokonce i ti, kteří neholdují pivu, si na Oktoberfestu užijí. Musí ale najít Weinzelt, kde se pije víno a šampaňské.

Servírky obtěžkané tupláky nestíhají.

Servírky obtěžkané tupláky nestíhají.

FOTO: Michaela Rehle , Reuters

Blaho, ale poněkud draho

Na Oktoberfestu si návštěvníci musí sáhnout hluboko do kapsy. Pivo je mnohem dražší než v ČR (cca 8-9 eur za litr, tedy 200-225 korun) a také další výrobky se turistům pěkně prodraží - např. oficiální tuplák na pivo stojí 28 eur (700 korun), tričko Oktoberfest 16,50 (412 korun), kožené kalhoty Manni 250 eur (6250 korun).

Krátké kožené kalhoty s laclem nesmějí na festivalu chybět.

Krátké kožené kalhoty s laclem nesmějí na festivalu chybět.

FOTO: Leonhard Foeger , Reuters

Celkový finanční přínos akce pro region odhaduje list Süddeutsche Zeitung na cca 830 miliónů eur (přes 20 miliard korun).