Všechny oběti jsou už identifikovány, 342 lidí bylo zraněno. Předseda odborové organizace německých policejních sborů Rainer Wendt tvrdí, že pořadatelé a město Duisburg šetřili. „Mluví o tom například fakt, že na místě nebyla žádná průmyslová kamera, aby se mohlo rychle reagovat,“ sdělil televizi ARD.

Svíčky a květiny na místě tragédie

Svíčky a květiny na místě tragédie

FOTO: ČTK/AP

Už před rokem uvedl, že město je pro akci takovéhoto rozsahu příliš malé. „Co šlo dělat v Berlíně, kde mají široké ulice a velká náměstí, nelze v duisburgské zástavbě,“ uvedl loni k novému místu konání původně berlínské akce, která se během let neuvěřitelně rozrostla.

Video

Lidé viní z neštěstí v Duisburgu organizátory

Na vině je i pořadatel. Oznámil, že akce se zúčastní půl miliónu lidí, město přitom schválilo, že v centru města smí být pouze 250 000 lidí, zmínil severovestfálský předseda policejních odborů Erich Rettinghaus. Podle něj měl být zbytek v jiných částech města. Kolik lidí přijelo, není známo. Možná až 1,4 miliónu.

Video

Na Loveparade zemřelo v tlačenici 19 lidí

Do pořadatelů Loveparade se pustil i přední německý promotér a pořadatel koncertů Marek Lieberberg, který organizuje festival Rock am Ring a Rock Im Park, pro 150 000 lidí. Pořadatelé podle něj chtěli jen zisk a byli neschopní. „Není to žádné tragické neštěstí, ale trestný čin,“ řekl list Süddeutsche Zeitung.

Pečlivé vyšetření žádá i poslanec CDU Wolfgang Bosbach s tím, že by se mělo do budoucna rozhodnout o osudu všech akcí takovéhoto rozsahu.

Týdeník Der Spiegel napsal, že pořadatelé byli zproštěni povinnosti dodržet předpis ohledně šířky únikových cest, cituje z expertizy s označením "Povolení k přechodné změně využití", kterou vydal 21. července duisburský stavební úřad. Ten jej předal berlínské společnosti Lopavent GmbH, která Loveparade pořádá.