Podle sme.sk požár vypukl po výbuchu acetylénové lahve, k němuž došlo na poschodí, kde jsou chemické laboratoře. Podle místopředsedkyně SAV Viery Rosové začala hořet hadice acetylénové bomby, kterou dělníci používali při sváření.

Polovina budovy virologického ústavu je ve výstavbě, probíhá tam rekonstrukce.

S požárem bojují hasiči, kteří se ale kvůli jeho rozsahu, velkému žáru a hustému dýmu nemohli dostat do budovy.

Hořící virologický ústav

Hořící virologický ústav

FOTO: Ivan Vilček, Právo

Sever cas.sk uvedl, že podle dosavadních poznatků nebyl nikdo zraněn. Pracovníky ústavu se podařilo evakuovat, ale řada z nich zanechala v budově své doklady a osobní věci. Vedení ústavu se obává, že požár zničil nejen drahé přístroje, ale také výsledky práce vědeckých pracovníků.

Video

Hasiči: požár akademie věd není lokalizován

 

Viry, které se podle sme.sk v budově také nachází, jsou podle pracovníka virologického ústavu bezpečně uloženy. V budově kromě virologického sídlí i neuroimunologický ústav. Ohroženo je naopak 2 000 laboratorních zvířat. Největší nebezpečí ale představují tlakové láhve.

"Probíhá intenzivní chlazení tlakových lahví, které jsou v místnosti. Snažíme se řešit situaci s laboratoří, kde je 2000 zvířat, která jsou ohrožená," uvedl velitel hasičů Dušan Timko.

Na vyčíslení škod je podle Rosové ještě brzy, budou však zřejmě vysoké zejména na třetím poschodí. Virologický ústav byl dobře vybavený přístroji, které vzaly za své stejně jako se v dým proměnily výsledky práce vědců.