Ficův Smer obdržel 34,8 procenta hlasů. O úspěchu však Robert Fico mluvit nemůže, se Slovenskou národní stranou totiž nezískali dostatek hlasů, aby mohli vládnout i nadále. Volební účast byla 58,7 procenta.

Podle předběžných výsledků získala opoziční pravice mírnou většinu 79 mandátů ve 150 členném parlamentu. Současné vládní strany Smer-sociální demokracie premiéra Roberta Fica a Slovenská národní strana Jána Sloty by získaly 71 křesel. SNS jen těsně překročila hranici pro vstup do parlamentu, když získala, 5,1 procenta hlasů.  Do parlamentu se překvapivě nedostaly Lidová strana HZDS Vladimíra Mečiara a Strana maďarské koalice (SMK).

Volební lídr Iveta Radičová slaví ve volbách úspěch

Volební lídr Iveta Radičová slaví ve volbách úspěch

FOTO: Jan Koller, ČTK

Opoziční Slovenské demokratické a křesťanské unii (SDKU) dalo hlas 15,4 procenta Slováků. Na třetím místě se umístila nová strana Svoboda a Solidarita (SaS) Richarda Sulíka se ziskem 12,1 procenta. Následují Křesťanskodemokratické hnutí (KDH) se ziskem 8,5 procenta, strana Most-Híd (8,1 %), Slovenská národní strana (5,1%).

Mečiar neuspěl

Mečiar získal se svou HZDS jen 4,3 procenta hlasů a SMK obdržela také 4,3 procenta hlasů. Obě strany byly po léta pevnou součástí slovenského parlamentu. Mečiar stál celkem třikrát v čele slovenské vlády, v roce 1992 jednal za slovenskou stranu s Václavem Klausem o rozdělení československé federace.

SMK vznikla sloučením několika stran zastupujících půlmiliónovou maďarskou menšinu žijící na jihu Slovenska. Loni stanul v jejím čele SMK Pál Csáky, který vybudoval úzké kontakty s nacionální pravicí maďarského premiéra Viktora Orbána. Bývalý předseda SMK Béla Bugár loni založil stranu Most-Híd založenou na spolupráci Slováků a Maďarů a ve volbách byl mnohem úspěšnější.

Jednání budou komplikovaná

Bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský ocenil, že Maďaři na Slovensku odmítli být prodlouženou rukou Viktora Orbána.

„Upřednostnili politiku jednání, domluv a kompromisů,“ uvedl Čarnogurský. Konec Mečiara označil expremiér za „nedůstojný“.

Čarnogurský upozornil, že koaliční jednání pravicových stran budou složitá. „SaS žádá povolení partnerství homosexuálů a je za legalizaci marihuany. KDH to odmítá. Bude to velmi komplikované,“ dodal Čarnogurský.

Fico: chuť na politiku mě neopustila

"Chuť na politiku mě neopustila. Těší mě, že po čtyřech letech jsme byli schopni přibližně stejného výsledku jako v roce 2006, kdy jsme do voleb vstupovali jako neznámá strana. Čekám na celkové výsledky. Jsem připravený, že půjdeme do opozice i že se pokusíme o nějaké vyjednávání s jinými koaličními partnery," uvedl Fico po oznámení prvních odhadů, které pro něj byly ještě nepříznivější, než definitivní výsledek.

Radičová vnímá pozitivně neúspěch Mečiara

Vedoucí Slovenské demokratické a křesťanské unie (SDKU) Iveta Radičová v první reakci na výsledky voleb blahopřála vítězné straně Smer-sociální demokracie. „Slovensko si v těchto volbách vybralo, kam se chce ubírat. Občané Slovenska se rozhodli pro cestu odpovědnosti,“ uvedla.

Fakt, že podle předběžných výsledků by se do parlamentu nedostala Lidová strana HZDS Vladimíra Mečiara, hodnotí Radičová pozitivně. „Konečně by byl konec mečiarismu,“ dodala.

Sulík: Slováci pochopili, že se nedá žít na dluh

Bouřlivá atmosféra vládne v centrále strany Svoboda a Solidarita (SaS). Předseda strany Richard Sulík byl okamžitě označený za politického skokana roku. Jeho strana se dostala do parlamentu, i když je nováčkem na politické scéně.

Slováci podle Sulíka pochopili, že se nedá žít na dluh. „Prázdné sliby od bolševika byly jen bláboly. Věřím, že, podobně jako v Čechách, vznikne na Slovensku koalice rozpočtové odpovědnosti,“ dodal Sulík.

Výsledky slovenských voleb po sečtení všech hlasů

Smer-sociální demokracie

 34,8 %
62 mandátů

Slovenská demokratická a křesťanská unie

15,4 % 28 mandátů

Svoboda a Solidarita

12,1 %22 mandátů

Křesťanskodemokratické hnutí

8,5 %15 mandátů

Most-Híd

8,1 %14 mandátů

Slovenská národní strana

5,1 %9 mandátů

Lidová strana-Hnutí za demokratické Slovensko

4,3 %bez mandátů
Strana maďarské koalice

4,3 %

bez mandátů