Velitel amsterodamské policie Bernard Welten podle agentury AFP řekl, že během minuty ticha vyrazil "velmi dlouhý výkřik muž, který vypadal jako ortodoxní žid". Několik dalších lidí pak začalo křičet "bomba, bomba, utečme", načež vypukla panika.

Muž, který zmatek vyvolal a který byl zadržen, je podle Weltena devětatřicetiletý obyvatel Amsterodamu, který už má u policie záznamy kvůli krádežím a obchodu s drogami. Motiv jeho počínání policejní šéf neobjasnil.

Policie zadržela ještě jednoho člověka, který nechal v davu kufr, což mohlo vzbudit zdání, že je v něm bomba. Později ho ale propustila, když se ukázalo, že i on jen podlehl panice a kufr nechal na místě kvůli tomu.

Zranění byla většinou lehká

Na televizních záběrech bylo vidět, jak lidé náhle začali utíkat před nějakou hrozbou ve chvíli, kdy drželi minutu ticha. Přímý přenos také ukázal, jak policie vzápětí odváděla královskou rodinu do bezpečí a obnovovala pořádek.

Přivolaní záchranáři našli desítky zraněných osob, které utrpěly především zlomeniny, uvedla televize. Welten ale řekl, že jde většinou o lehká zranění.

Ceremonie pak i za královniny účasti pokračovala, když pořadatelé ohlásili, že někomu se udělalo nevolno a je ošetřován.