V zemi platí od sobotního podvečera týdenní státní smutek. Po dobu trvání státního smutku byly zrušeny veškeré kulturní a sportovní akce. Lidé před prezidentským palácem podepisují kondolenční listiny. Vlajky v zemi jsou staženy na půl žerdi a doplněny černou stuhou. Po celém Polsku se také konají mše za oběti neštěstí.

Dívka v ulicích Varšavy během nedělních dvou minut státního smutku.

Dívka v ulicích Varšavy během nedělních dvou minut státního smutku.

FOTO: Petr Josek, Reuters

V poledne se před Sejmem uskutečnila pietní akce za účasti jeho předsedy Bronislawa Komorowského, premiéra Donalda Tuska, ministrů a zákonodárců. Poklonili se památce svých kolegů a vysokých státních úředníků. Z věže kostela svaté Marie na hlavním náměstí v Krakově v poledne mimořádně nezazněla znělka hraná každou hodinu.

Lidé podle výpovědí svědků, kteří jsou v centru Varšavy, mlčí, slyšet jsou jen jejich kroky. "Ten smutek je nakažlivý," citovala ČTK jednoho z nich. Atmosféru dotváří i sychravé počasí.

Zcela zaplněné prostranství před prezidentským palácem ve Varšavě

Zcela zaplněné prostranství před prezidentským palácem ve Varšavě

FOTO: ČTK/AP

Polská média se nevěnují prakticky jiným tématům. V polských televizích běží fotografie obětí, rozhlas vysílá vesměs smutnou hudbu a vysílány jsou také přenosy ze mší.

Většina polských zpravodajských webů má na znamení smutku pouze černobílé stránky. Vyšla také zvláštní vydání novin.

Webové stránky polského deníku Gazeta Wyborcza

Webové stránky polského deníku Gazeta Wyborcza

FOTO: repro Gazeta Wyborcza

Ve Varšavě se lidé po celou noc i v neděli scházejí před prezidentským palácem. Prostranství je plné květin, svíček, smutečních věnců a polských vlajek. Okolí prezidentského paláce je uzavřeno pro dopravu. Velmi podobná situace je i na  hlavním varšavském náměstí Maršálka Jósefa Pilsudského.

Svou účast projevují i Poláci v zahraničí. Před ambasádami v zemích s početnou polskou komunitou se také objevují květiny a hoří svíčky.

Žena v kanadské Ottawě zapaluje svíčku před polskou ambasádou.

Žena v kanadské Ottawě zapaluje svíčku před polskou ambasádou.

FOTO: ČTK/AP