„Po několika letech těžkostí se prokázala moje nevina. Chci ale obrátit list. Necítím žádnou zášť ani netoužím po pomstě,“ komentoval výrok poroty Villepin. Současně naznačil, že se chce vrátit do vrcholné politiky, když řekl, že má v úmyslu nyní opět „sloužit Francouzům“.

Komentátoři soudí, že Villepin má nyní dobré vyhlídky ucházet se v roce 2012 o prezidentský úřad.

Seznamy se ukázaly jako falešné

Sarkozy, který v procesu figuroval jako spolužalobce, verdikt zatím nechtěl komentovat. Soud vynesl rozsudek v den prezidentových 55. narozenin.

Ve skandálu starém šest let šlo o Villepinův údajný pokus očernit Sarkozyho před volbami hlavy státu v roce 2007. Aféra propukla poté, co anonym zaslal justici počítačové listiny lucemburské finanční společnosti Clearstream, v níž se měly prát špinavé peníze. Z dokumentů vyplývalo, že někteří čelní politici a manažeři mají tajná zahraniční konta, na která jim prý chodily provize za prodej francouzských vojenských lodí na Tchaj-wan.

Na seznamu se ocitlo i jméno Sarkozyho, jenž byl v té době ministrem vnitra a soupeřil s Villepinem o nominaci na prezidentský úřad za vládní Svaz pro lidové hnutí (UMP).

Dokumenty se ale ukázaly jako zfalšované, což potvrdilo i šetření tajných služeb DGSE a DST. Villepin prý ale výsledky šetření vedené generálem Philippem Rondotem, svým přítelem, záměrně zadržoval. Údajně proto, aby stín podezření na Sarkozym ulpěl natrvalo. V době vypuknutí skandálu Sarkozy přísahal, že autora pomluvy „pověsí na řeznické háky“.

Viníci mají jít do vězení

Státní zástupce považoval Villepina jen za spolupachatele, požadoval však pro něj pro „pasivní napomáhání“ osmnáctiměsíční vězení s podmíněným odkladem a pokutu 45 tisíc eur (1,2 mil. Kč).

V procesu byli souzeni vedle Villepina další čtyři lidé. Bývalý viceprezident koncernu EADS Jean-Louis Gergorin, který falešné seznamy předal soudci, vyvázl se třemi lety vězení, z toho 15 měsíců nepodmíněně. Bývalý počítačový expert EADS Imad Lahoud, který seznam sestavil a vypálil na cédéčko, dostal rovněž tříletý trest, z toho ale rok a půl nepodmíněně. Další účastník aféry Florian Bourges dostal čtyřměsíční podmínečný trest vězení.

Zproštěn viny byl novinář Denis Robert.