Paul a Rachel Chandlerovi byli koncem měsíce na cestě do Tanzánie, když je krátce po vyplutí ze seychelského hlavního města Victorie brzy ráno přepadla trojice lodí. [celá zpráva]

Původní zprávy uváděly, že jejich nouzový signál zachytily lodě EU patrolující v neklidných vodách u východního afrického pobřeží, ale na místo dorazily pozdě. Následně byla objevena prázdná jachta páru a později se televizní stanici ITN podařilo s Chandlerem spojit a on řekl, že je únosci drží na uneseném singapurském tankeru spolu s jeho dvacetičlennou posádkou. [celá zpráva]

Podle Telegraphu však únosu jen o pár metrů dál bezmocně přihlíželo plavidlo Wave Knight se sto členy britského královského námořnictva na palubě. Velení ale dalo rozkaz nejednat kvůli obavám, že by piráti mohli rukojmí zabít.

Loď Wave Knight navíc pak piráty nepronásledovala sama, v době únosu byla jen dvě hodiny od místa také HMS Cumberland, jež má na palubě i helikoptéru.

Video

Vzali nám všechno, ale chtějí víc, říká Brit unesený piráty (Reuters/Stream)

Britský list uvedl, že k únosu možná vůbec nemuselo dojít, a vyprovokovala ho právě přítomnost válečné lodi, jíž se piráti zalekli a zaštítili se rukojmími.

Britské ministerstvo obrany dosud přítomnost námořnictva tajilo a deníku The Daily Telegraph o něm pověděl nejmenovaný člen posádky Wave Knight. Mluvčí námořnictva v reakci uvedl, že skutečnost se tajila z operačních a bezpečnostních důvodů.