Stromy, které spadly pod tíhou těžkého sněhu zničily elektrické vedení vysokého napětí. Od středy jsou některé obce bez elektřiny. Kritická je situace zejména v Stolečné a v Ráztoce, kde jsou uvěznění nejen místní obyvatelé, ale taky chataři. V osadách žijí především staří lidé se zdravotními problémy, uvedl pro Slovenskou tiskovou agenturu TASR starosta Horní Marikové Pavol Pacek. Podle něj obce odřízly popadané stromy a 70 centimetrů silná vrstva sněhu.

Krizovou situaci starosta vyhlásil už ve středu. Myslel, že ji v pátek odvolá, ale zatím to není možné. Obce se zásobují pomocí traktorů. Elektrické vedení je poškozené v délce dvou kilometrů, před jeho opravou je ale nutné nejprve odstranit popadané stromy.

V oblasti Kysuce severně od Žiliny jsou lidé stále bez elektrické energie. V Klokočově platí kalamitní stav, nefunguje zde doprava a na některých místech leží až metr sněhu. Děti měly do dneška mimořádné prázdniny.

Problémy v Polsku a Německu

Náhlý příchod zimy nadále trápí jih Polska, kde jsou kvůli sněžení a polámaným stromům problémy hlavně v dopravě.

Na jihu Polska ráno větve popadané ze stromů zablokovaly podle zpravodajské televize TVN24 silnici mezi Szklarskou Porembou a Jakuszycemi, která vede směrem na Harrachov. V oblasti hustě sněží. Na polské straně Krkonoš vyhlásily úřady druhý stupeň lavinového nebezpečí.

Také v Sasku museli v pátek ráno odklízet ze silnic a kolejí sníh a popadané stromy. Špatná situace byla hlavně na německé straně Krušných hor a v Horní Lužici, kde se stala řada dopravních nehod. Nicméně agentura DPA uvádí, že nebyly nijak vážné.