"Je to dobře pro zemi. Tentokrát to vypadá jako přesvědčivé ´ano´," prohlásil Martin. 

To, že v pátečním referendu voliči Lisabonské smlouvě dali zelenou, uznali i její odpůrci z uskupení Coir (Spravedlnost). "Vypadá to na ´ano´," řekl podle agentury Reuters jeho mluvčí Richard Greene.

Porážku uznal i jeden z nejvýraznějších odpůrců smlouvy, byznysmen Declan Ganley. Podle něj stoupenci smlouvy dosáhli "velmi přesvědčivého vítězství". Další známý odpůrce smlouvy, socialistický poslanec Joe Higgins, zažertoval, že "teď to je remíza 1:1".  

Neoficiální průzkumy také naznačují, že Irové na rozdíl od loňska dokument podpořili. Oficiální výsledky by měly být známé v sobotu odpoledne.

Podle neformálního průzkumu, který zorganizovala prolisabonská opoziční strana Fine Gael, hlasovalo pro lisabonskou smlouvu 60 procent voličů. Průzkum se uskutečnil na 33 místech v Irsku, zúčastnilo se ho 1000 respondentů.

Opakované hlasování

Irové smlouvu loni v červnu odmítli poměrem hlasů 53,4 ku 46,6 procenta. Vláda jim text znovu předložila poté, co jej unie rozšířila o záruky týkající se výhrad, které k ní měli irští odpůrci dokumentu.

Irové hlasovali nadvakrát také o smlouvě z Nice, podle níž EU funguje doposud. V červnu 2001 tuto smlouvu zamítli poměrem 53,87 ku 46,13 procenta, v červnu o rok později ji schválili výrazným rozdílem 62,89 ku 47,11 procenta.

Co Češi, ptá se Evropa

Pokud bude "Lisabon" v Irsku schválen, bude unie prakticky čekat už jen na Českou republiku. Polský prezident Lech Kaczyński totiž slíbil, že po irském "ano" smlouvu "bez odkladů" podepíše. Zbýval by pak jen podpis českého prezidenta Václava Klause, který čeká na vyřízení stížnosti skupiny senátorů u českého ústavního soudu.

Podle irského listu The Irish Times se ministr pro evropské záležitosti Štefan Füle sešel v pátek v Praze s velvyslanci členských zemí Evropské unie a ujistil je, že Česká republika je odhodlána ratifikovat Lisabonskou smlouvu i přes opozici euroskeptického prezidenta Václava Klause. Stejně tak prý velvyslancům řekl, že veřejný nátlak na ratifikaci by byl "kontraprodutivní", napsaly The Irish Times.