Podle televize B92 turisty nejprve sledovala skupina mladých mužů, která na ně potom zaútočila.

Nedělní incident je druhým útokem na cizince v Bělehradě během jednoho týdne. Minulý čtvrtek fanoušci místního fotbalového klubu Partizan napadli osmadvacetiletého Francouze. Ten je nyní ve vážném stavu v nemocnici. V sobotu podstoupil další operaci.

V souvislosti s tímto incidentem bylo zadrženo deset osob, včetně předpokládaného organizátora akce. Srbský hlavní prokurátor řekl, že muži mohou být obviněni z pokusu o vraždu. V takovém případě by jim hrozilo 30 až 40 let vězení.

V Srbsku začalo přibývat hrozeb extremistických skupin. Ty také mají na svém kontě zrušení pochodu homosexuálů, který se měl v neděli konat v centru Bělehradu. Úřady se ale rozhodly pochod zrušit, protože policie řekla, že nedokáže zajistit bezpečnost jeho účastníků. Měl to být první pochod homosexuálů od podobné akce v roce 2001, který skončil násilnostmi. Pořádkové síly nebyly tehdy schopny zadržet ultranacionalistické útočníky, k nimž se přidali fotbaloví fanoušci a skinheadi.

Současná prozápadní vláda slíbila, že přijme přísná opatření proti pravicovým skupinám. Policie v neděli zadržela kvůli drobnějším trestným činům tři desítky osob podezřelých z příslušnosti k extremistickým skupinám. Mezi nimi jsou prominentní předáci hlavních ultranacionalistických skupin. Policie u nich našla schované kameny a pochodně, které používají při násilných srážkách.