Barroso potřeboval hlasy více než poloviny přítomných zákonodárců, kterých je v parlamentu 736. Ruku pro něj zvedlo 382 poslanců ze 718 přítomných. Podporu neměl Barroso dopředu zdaleka jistou, ačkoliv za ním stála nejsilnější frakce lidovců. Druhá nejsilnější frakce socialistů byla v názoru na jeho znovuzvolení rozpolcená.

Barroso se poprvé stal předsedou Evropské komise v roce 2004 po složení funkce portugalského premiéra. Šéf EK má pětiletý mandát.

Barroso své priority představil v Evropském parlamentu v úterý. Zaměřil se na ekonomické oživení v kombinaci se sociálním trhem. "Jsem odhodlán bojovat proti sociálnímu dumpingu," řekl a oznámil revizi směrnice o pracovní době. Slíbil také iniciativy směřující k odstranění rozdílů v odměňování žen a mužů. Pokud jde o rozpočet EU, Barroso navrhl "přechod na přístup založený na solidaritě". Zdůraznil, že "EU musí mít více transparentní a efektivní způsob financování svých politik".

Předseda Barroso také slíbil změny ve struktuře komise související se jmenováním komisaře pro spravedlnost, základních práva a občanské svobody, komisaře pro vnitřní záležitosti a migraci, komisaře pro otázky klimatu jakož i "vědeckého poradce pro výzkum a inovace". 

José Manuel Barroso
* narozen 23. března 1956 v Lisabonu
* absolvent práv na Lisabonské univerzitě; doktorát z práva a politologie; postgraduálně studoval ekonomii, evropskou problematiku a politologii v Ženevě, Lucemburku, Florencii a Washingtonu.
* přednášel práva na Lisabonské univerzitě a politologii na univerzitě v Ženevě; hostoval i na Georgetownské univerzitě ve Washingtonu
* od 12/1980 členem portugalské Sociálnědemokratické strany, od 5/1999 jí předsedá
* v roce 1985 poprvé zvolen poslancem portugalského parlamentu
* 1995 - 1996 předsedal zahraničnímu výboru parlamentu
* předseda vlády (březen 2002- červenec 2004 - 5. 7. podal demisi)
* ženatý, otec tří synů
              Zdroj ČTK