Film s názvem South of the Border (Jižně od hranice) natočil známý americký režisér Oliver Stone, který před šesti lety představil také snímek Commandante o kubánském vůdci Fidelu Castrovi.

Hugo Chávez s Oliverem Stonem

Hugo Chávez s Oliverem Stonem

FOTO: Alessandro Bianchi, Reuters

Chávezův příjezd do Benátek vzbudil značnou pozornost. Jeho společné vystoupení se Stonem následoval mohutný potlesk, ale také pískot. Chávez se choval jako skutečná filmová hvězda, rozdával autogramy, nechal se fotografovat a trpělivě odpovídal na otázky novinářů. Těm řekl, že jeho cílem je čelit útokům amerických sdělovacích prostředků proti jeho osobě a ilustrovat velké změny v Latinské Americe v posledních letech.

Venezuelský prezident vzbudil značnou pozornost.

Venezuelský prezident vzbudil značnou pozornost.

FOTO: Manuel Silvestri , Reuters

Stone o svém filmu v nedávném rozhovoru řekl, že mu šlo o to pochopit, zda je Chávez opravdu tak protiamerický, jak se tvrdí. Natáčením s venezuelským prezidentem strávil mnoho hodin. Hovořil také s vedoucími představiteli Argentiny, Bolívie, Brazílie, Ekvádoru, Kuby a Paraguaye.

V Benátkách byla v souvislosti s Chávezovým příletem přijata mimořádná bezpečnostní opatření. Film se v Benátkách předváděl mimo soutěž a na závěr sklidil velký potlesk publika.

Hugo Chávez v Teheránu s Mahmúdem Ahmadínežádem

Hugo Chávez v Teheránu s Mahmúdem Ahmadínežádem

FOTO: Miraflores Palace/Handout, Reuters

Hugo Chávez, který se začátkem 90. let neúspěšně pokusil zmocnit se vlády vojenským pučem, byl zvolen prezidentem v roce 1998. Vyznačuje se ostrou protiamerickou rétorikou a na domácí scéně směsí vypjatého populismu a autoritářství. Jeho režim zatím funguje díky příjmům z ropy, které má Venezuela bohatá ložiska.